• kvety-jaro.jpg
  • leto2web.jpg
  • leto_1.jpg
  • leto_2.jpg
  • leto_3.jpg

Zamyšlení

Bilance aneb Krátký fejeton o srovnávání nesrovnatelného

Přemýšlím nad ztrátami a zisky mého života. A srovnávám.

Nechal jsem si udělat dlažbu před vjezdem do garáže, vypadalo to dobře. Po dvou letech to byl tankodrom. Musel jsem to nechat předělat. Vyhozený prachy… Můj přítel tohle nikdy neřešil.

Koupil jsem si lyže. Ve výprodeji. Z deseti tisíc byla sleva na pět. Těšil jsem se z nich jen týden. Po týdnu bych je totiž s další slevou koupil za tři…A to jsem si ani nevšimnul, že jsem při jejich nákupu mohl dostat významnou slevu na další nákup, kdybych si ale doma nezapomněl zákaznickou kartu… Můj přítel tohle nikdy neřešil.

Vystudoval jsem, mám dobré zaměstnání, časově ale velmi náročné, taková je dnešní doba. Všude vás vyždímají. Možná bych dělal i něco jiného, ale to bych nevydělal tolik, abych měl na splátky hypotéky a leasingu a všech půjček na věci, které společnost považuje za nutné. Můj přítel je jen vyučený a nakonec ani svoje povolání nedělal. Ale vypadá to, že to, co dělal, dělal z přesvědčení a opravdově. Našel se v tom. Zběsilé životní tempo můj přítel určitě nikdy neřešil.

Když tak nad tím přemýšlím, není to se mnou žádná sláva. I když je pravda, že jsem šťastně ženatý, mám pěkné bydlení, šikovné děti… Je to zvláštní, ale tohle můj přítel vlastně taky nikdy neřešil.

Nejsem takový extremista jako on. Svoji rodinu nikdy neměl – asi by na ni neměl čas. A jeho kariéra? Na první pohled vypadá dobře, nejdřív řemeslník, ale pak z ničeho nic učitel. Spousta lidí mu naslouchalo, nechali si od něj radit. Vždycky byl hned v tématu, všemu rozuměl. Nadpřirozeně uzdravoval a dělal zázraky, to lidi táhlo. Takový guru. Už tenkrát ale platilo, že se každý úspěch trestá. Lidi vedle sebe málokdy snesou někoho lepšího. A na to on doplatil. Tvrdě doplatil… Tohle jsem naštěstí nikdy neřešil.